Войти Регистрация

События
Автор: Анна Бандальер

Критически осмысленная архитектура

blogs/novosti/2014/11/13/kriticheski-osmyislennaya-arxitektura/

1 ноября в ЦСМ «ЕрмиловЦентр» (Харьков) состоялась презентация общественной организации «Критичне мислення»,…

1 ноября в ЦСМ «ЕрмиловЦентр» (Харьков) состоялась презентация общественной организации «Критичне мислення», цель которой – объединение людей, неравнодушных к архитектуре и развитию города. Инициаторами проекта стали Богдан Волынский и Василиса Щёголева («Сніжок), которые рассказали нам о концепции проекта и поделились своими размышлениями о роли архитектуры в жизни человека.

 Богдан Волынский и Василиса Щёголева

Архітектура – це професія з високою соціальною відповідальністю, бо ми кожен день проживаємо серед будівель. Зі ста відсотків нашого простору більшість складає приватне житло. Проте якщо ми візьмемо сто відсотків нашого часу, то більшу частину ми проводимо у спільному просторі. Ним є вулиця, подвір’я, площа, дитячий садочок, школи, університети, адміністративні та офісні будівлі, театри, музеї тощо. За цей простір (за винятком комерційних площ) ми вважаємо відповідальними чиновників. Частіше за все ми невдоволені результатом їхньої роботи, але не намагаємось вплинути на ситуацію, бо не вважаємо це своєю зоною відповідальності. Друга проблема, через яку наш спільний простір є неякісним, – це аматорство, пов’язане з відсутністю координації відповідних професіоналів у міських проектах.

Критичне мислення

Для того щоб не тільки власне житло, а й спільний простір, в якому ми проводимо більшу частину часу, відповідали нашим вимогам якості та комфорту, кожен має брати відповідальність на себе та працювати над цим, як над власним ремонтом. І щоб ця робота була ефективною, шукати підтримку серед інших людей в тому чи іншому питанні, створювати громадські об’єднання, асоціації та розбудовувати громадянське суспільство.

Критичне мислення

Ми вирішили ініціювали громадську організацію «Критичне мислення» з метою об’єднання людей, небайдужих до архітектури та розвитку міста. У нас є два проекти – «Майстерня» та «Інститут планування і розвитку».

МАЙСТЕРНЯ

Якщо архітектура щоразу має відповідати новим вимогам, не тільки місця і функції, а й часу, суспільству, то і навички проектування потребують постійного розвитку. Ми створюємо «Майстерню», бо необхідність постійного експерименту стає очевидною, так само як і необхідність обміну знаннями та ідеями.

Не існує чітко вивіреного шляху до хорошої архітектури. Кожного разу безліч обставин, починаючи з ключових, таких як місце та функція, і закінчуючи зовсім дрібними вимогами до майбутньої будівлі, впливають не тільки на результат, але й на спосіб, в який його можна досягти. Таким чином, архітектор має володіти широким спектром підходів до проекту, уточнюючи і доповнюючи або вигадуючи новий, відповідно до завдань та викликів.

Критичне мислення

Мета першого напряму, який називається «Методи проектування», – поглибити та розширити знання про методи проектування в сучасній світовій практиці. І на цій базі отримати практичний досвід різних підходів до проектування. Ми підготували розповіді про особливості роботи п’яти різних бюро і практичні експерименти з їх застосування.

Другий напрям наших досліджень – це уявлення про майбутню матеріальність. Фізичні моделі в різних масштабах, починаючи з погляду з висоти пташиного польоту і закінчуючи виготовленням деталі у масштабі один до одного. Архітектор має досліджувати своє, ще не реалізоване уявлення про фізичний об'єкт з усіма належними йому якостями.

Критичне мислення

Архітектура – не про креслення і картинки, вона про реальне життя. Пітер Цумтор каже: «Я думаю про неї, як про обкладинку та фон для життя, яке протікає всередині та навколо неї, чуттєве вмістилище для ритму кроків по підлозі, концентрації під час роботи, тиші сну». Перформативні практики – ще один засіб архітектурного дослідження. Його мета – отримати досвід зануреного/поглибленого/свідомого/чуттєвого проживання. Загострити нюх до життєвих процесів. Відкрити нові можливості використання простору-часу. Дослідити особливості, що їх утворюють, та можливості їх використання. Митці перформансу та хепінінгу граються з життям. Ми будемо досліджувати їхній досвід та через практичні експерименти працювати з поведінкою людей у місті. Ключова тема таких експериментів – це вивчення нових можливостей щодо використання міського простору та взаємодії у ньому незнайомців.

ІНСТИТУТ ПЛАНУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ

Нинішній підхід до аналізу та розвитку українських міст давно застарів. Він базується на принципах радянського містобудування з його генеральним планом, який є продуктом тоталітарного режиму. Проте досі не відбувся перехід до нового механізму дослідження та розвитку міст. Головною метою створюваного нами Інституту планування та розвитку є розробка стратегій міста, які базуються на міцному фундаменті його історії, на постійних дослідженнях, співпраці професіоналів з різних галузей та представників громадськості.

Критичне мислення

Ми спланували освітню програму з вивчення існуючих теорій про місто. Головна особливість цього курсу в тому, що ми будемо розглядати підходи зовсім різні історично та географічно. Бо наше завдання – не скопіювати чужий досвід, а створити власні актуальні стратегії. Курс є відкритим. На нашу думку, на нього варто звернути увагу громадським активістам, які зацікавлені в освоєнні міського простору, молодим архітекторам та містобудівникам, планувальникам усіх напрямів, представникам малого та середнього бізнесу, молодим управлінцям.

Також ми плануємо створити архів історико-культурного розвитку міста. Зафіксувати яскраві спалахи в історії його розвитку, які залишили відбиток у фізичному просторі міста – на будівлі, парку, сквері, пам’ятнику, кафе чи будинку, в якому відбувалося щось значуще для харків'ян. Такі речі формують відчуття приналежності окремої людини до міста, також саме вони відрізняють міста одне від іншого, формуючи їхню ідентичність. Необхідно, щоб ці ідеї жили не у підручниках та лекціях, а на вулиці. Для того щоб зібрати наші міські історії в єдине ціле і виробити стратегію їх повернення на вулиці, необхідна команда професіоналів. Тож ми запрошуємо усіх охочих долучатися до нашого проекту, написавши нам на пошту snizhockarchitects@gmail.com. З розкладом подій до кінця цього року ви зможете ознайомитись у групі “Критичне мислення” у Facebook

Теги:
городукраинский дизайн

Комментарии (0)

Оставить комментарий